Mieć dobrą opinię

Mieć dobrą opinię

W organach samorządowych SM Popowice są osoby, które po raz pierwszy  rozpoczęły w nich swą działalność. Jednym członków Rady Nadzorczej SM Popowice jest Marian Pilarek.

     Wystartował on w wyborach do Rady Nadzorczej w 2016 roku. Był wspierany także przez osoby, które obecnie bardzo krytycznie oceniają jego działalność, a przecież znając problemy mieszkańców i rozmawiając z nimi starał się z pełnym przekonaniem, wnosić do Rady właśnie swoją wiedzę i kompetencje. Działał on w sprawie wycięcia drzew, zagrażających parkingowi przy Popowickiej, zanim jeszcze podjął decyzję o startcie do Rady. Portal nasz również podjął w tej sprawie skuteczne działania, o czym pisaliśmy w tekście „Finał naszych starań” w maju 2016 roku oraz w tekście „Nie ma drzew, ale…” z sierpnia 2016 roku.

     Praca Mariana Pilarka w Komisji Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi Rady Nadzorczej SM Popowice, dała mu jeszcze większą wiedzę o funkcjonowaniu spółdzielni i problemach osiedla: „Po kilku posiedzeniach plenarnych, pytałem i uzyskiwałem informacje o spółdzielni. Wiedziałem więcej, mogłem też użyć mojego doświadczenia zawodowego, związanego z pracami budowlanymi i elektrycznymi.

     Pierwsze zgrzyty pojawiły się wówczas, kiedy w pierwszym półroczu swojej działalności Marian Pilarek usłyszał sugestie, że powinien podzielać punkt widzenia osób, które go poparły w wyborach. Jak sam twierdzi, jest osobą głosującą według swojego sumienia i swojej najlepszej wiedzy. To spowodowało, że nie znalazł się w grupie osób, przeciwnych termomodernizacji. Życie potwierdziło, że miał rację. Podobnie było ze sprawą parkingu przy Popowickiej 18-24. Jednak taka postawa nie przysporzyła mu sympatii. Osoby popierające go wcześniej, zdystansowały się od niego. To wstrząsnęło nim do tego stopnia, że rozważał rezygnację z funkcji członka Rady Nadzorczej. Jednak, jak podkreśla, dzięki mądrej radzie członków Komisji GZM, odstąpił od tej decyzji: „Nie kierowałem się wysokością pobieranej diety, ale dążeniem do tego, aby moja pozycja w grupie wynikała z posiadanej wiedzy.”

     Na pytanie, jakie cechy powinien posiadać samorządowiec, wymienia je jednym tchem: „…kierować się swoją opinią, mieć zaufanie mieszkańców, wykorzystywać swoją wiedzę, być bezkonfliktowym”. Wymienia też sumienność i gotowość do rozmowy. Po chwili dodaje: „Taka osoba powinna mieć nieposzlakowaną opinię, a przy tym zachować czystą kartę w zakresie kolizji z prawem. To podrywa zaufanie.”

     Po dwóch latach działalności w Radzie Nadzorczej SM Popowice, Marian Pilarek uważa, że im dłużej jest w tej Radzie, tym bardziej jest przekonany, że postępuje słusznie. Wspiera merytoryczne decyzje Rady i Zarządu SM Popowice, współpracuje z innymi członkami Rady. Pozostaje jednak sobą i nie sprzeniewierza się swoim zasadom, czasem nawet płacąc za to wysoką cenę.

tom