Dotykanie teatru

Dotykanie teatru

Wrocławski Teatr Lalek z myślą o najmłodszych widzach przygotował spektakl, który przybliża im naturę. Wspomaga też ich rozwój.

     Teatr ten konsekwentnie podąża drogą wczesnego edukowania widza, przysposabiania go do teatru. Stąd widowiska dla tzw. najnajów, czyli bardzo małych dzieci. Spektakle te – jak przypomniał na konferencji prasowej dyr. Janusz Jasiński – cieszą się dużym powodzeniem.

     Realizując tego typu spektakle, Wrocławski Teatr Lalek ma do dyspozycji fachowców wysokiej klasy, jak Alicja Morawska Rubczak, czy Barbara Małecka, które przygotowały „Dżunglę”. Jest to ich druga wspólna realizacja, przybliżająca zaczarowany świat teatru najmłodszym. Tym razem jest to podróż przez świat amazońskiej dżungli, zaś w spektaklu wykorzystana jest pieśń plemienia Q’ero z Peru. Spektakl – z racji jego adresata – oddziałuje na widza obrazami, dźwiękiem i muzyką, Aktorki występujące w tym spektaklu – Anna Bajer, Agata Cejba i Irmina Praszyńska animują postacie zwierząt z amazońskiej dżungli. Przez to młoda widownia oswaja się z kontaktem ze zwierzętami. Scenografia i kostiumy autorstwa Barbary Małeckiej wprowadzają elementy prawdziwej dżungli, ale też nie stroni ona od pokazania obrzędów. Tu znakomita jest scena z podświetloną od wewnątrz misą czy postaci ze światełkami idące w niebieskiej poświacie.

     Alicja Morawska-Rubczak (na zdjęciu poniżej) prowadzi młodego, jak i dorosłego widza przez świat dziecięcych marzeń i snów, nadając im wszakże pewien uchwytny zmysłami wymiar. Widać jej ogromne doświadczenie w tworzeniu teatru dla takiego widza. Jest przecież znaną poza granicami kraju, specjalistką od takiego teatru. Do wspomnianego duetu dołącza Wacław Zimpel, wybitny kompozytor, instrumentalista, laureat Paszportu Polityki 2016. Łagodna, pulsująca muzyka uspokaja młodego widza, sygnalizując mu istnienie świata dźwięków.

     Połączenie wszystkich elementów – pracy aktorów, scenografa, autora muzyki i reżysera – daje zaskakujący rezultat. Pozwala dzieciom, jak powiedziała Alicja Morawska-Rubczak, na swoiste dotykanie teatru. Od dorosłych zależy, czy stanie się ono procesem ciągłym, stałym kontaktem z teatralnym tworzywem.

tom

Dżungla, reżyseria Alicja Morawska-Rubczak, scenografia i kostiumy Barbara Małecka, muzyka Wacław Zimpel. Obsada: Anna Bajer, Agata Cejba (gościnnie), Irmina Praszyńska. Wrocławski Teatr Lalek, Scena na Piętrze. Premiera 7 kwietnia 2018.