Klasyka, eksperyment i cyrk

Klasyka, eksperyment i cyrk

Najbliższe propozycje Teatru Polskiego łączą w sobie zarówno repertuar klasyczny, jak i poszukiwania teatralnych środków wyrazu. Uwzględniają też młoda widownię.

     W ramach projektu Świebodzki Off pokazywane są spektakle teatrów offowych, prowadzonych przez osoby, posiadające przygotowanie zawodowe (aktor, reżyser). Już niebawem, bo 6 i 7 kwietnia na Scenie na Świebodzkim, można zobaczyć autorski spektakl Psychoteatru z muzyką Violet Ultra zatytułowany „Uśpieni”. Psychoteatr został założony w 2014 roku przez aktorkę Angelikę Pytel oraz filmowca – Sebastiana Zakrzewskiego. Realizatorzy chcą poruszyć odbiorcę, wywołać u niego emocje. Współpracują z kompozytorem i producentem muzycznym Pawłem Rychertem. To on jest autorem muzyki. Reżyseria i choreografia to dzieło Angeliki Pytel. W obsadzie Angelika Pytel, Diana Kozłowska, Magdalena Milecka i Joanna Oczkowska.

     Repertuar klasyczny reprezentuje spektakl „Bracia Karamazow” w oparciu o powieść Fiodora Dostojewskiego. Jest to pierwsze wystawienie tej pozycji na scenie Teatru Polskiego. Wyreżyseruje ją Stanisław Melski, na scenie zobaczymy zarówno doświadczonych aktorów, jak i bardzo młodych, zdolnych debiutantów. Premiera „Braci Karamazow” jest wydarzeniem wyjątkowym, będzie bowiem ukoronowaniem 40-letniej pracy twórczej Stanisława Melskiego i zarazem sześćsetną premierą Teatru Polskiego we Wrocławiu. Swojego rodzaju zaskoczeniem będzie scenografia oraz stylizowane kostiumy z epoki, autorstwa Małgorzaty Żak. Premiera 14 kwietnia na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego.

     Młodemu widzowi dedykowany jest wyjątkowy spektakl Teatru Klinika Lalek na deskach Teatru Polskiego. Przystojna żyrafa, potężny lew, a także słoń – wirtuoz gry na trombonie, który potrafi latać i umie stać na trąbie. W rolach zwierząt wystąpią lalki i nadmarionety czyli animowane przez aktorów barwne makiety zwierząt w ich naturalnych wielkościach. „Cyrk bez przemocy” to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw na świecie. Spektakl wyreżyserował Wiktor Wiktorczyk. To widowisko rodzinne, w którym twórcy zwracają uwagę na szacunek dla istot żywych i piękno teatru lalek. Razem z nadmarionetami zobaczymy także treserów, siłaczy, żonglerów i klaunów. Widowisko odbędzie się na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego 17 kwietnia o godzinie 10.00 w języku polskim, a 18 kwietnia także o godzinie 10.00. w języku angielskim.

tom