Wiosna na kortach

Wiosna na kortach

W czerwcu br. na kortach Stowarzyszenia Tenisowego Popowice odbyły się zajęcia tenisowe dla dzieci, z okazji Dnia Dziecka oraz turniej dla dorosłych – kobiet i mężczyzn.

     Zajęcia dla dzieci miały miejsce 4 czerwca i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział ośmioro dzieci w wieku od 7 lat do 12-tu. Byli to: Julia Rogowska lat 9, Iza Stachowska (10), Julia Madejska (7), Ania Madejska (10), Luca Pastalos (12), Alexi Pastalos (9), Alex Gołębiewski (8), Oliwier Cicherski (12). Organizator zapewnił uczestnikom rakiety tenisowe, a zajęcia poprowadził Sebastian Modrzyński.

     Instruktor ćwiczył z dziećmi, w formie zabawy, różne elementy techniki tenisowej, od uderzeń podstawowych począwszy, a na serwisie skończywszy. Dzieci brały bardzo aktywny udział w ćwiczeniach i nic dziwnego, że pod koniec ponad trzy godzinnego treningu, były już zmęczone. Po ich zachowaniu było widać, że tenis przypadł im do gustu. Jest więc duża szansa, że w przyszłości będą kontynuowały przygodę z tą piękną dyscypliną sportu. Po zajęciach wszystkie dzieci otrzymały dyplomy uczestnictwa oraz słodkie nagrody.

     Turniej dla dorosłych miał odbyć się w dniach 10 i 11 czerwca, lecz ze względu na oberwanie chmury w sobotę finał i mecze o trzecie miejsce zostały dokończone 18 czerwca. W turnieju wzięło udział szesnastu uczestników, w tym jedna kobieta. Pojedynki rozgrywane były do dwóch wygranych setów, przy czym zamiast trzeciego seta rozgrywany był tzw. tie-break mistrzowski, czyli grany do dziesięciu gemów. W turnieju pocieszenia mecze składały się tylko z jednego seta granego do 7 gemów.

     Ze względu na fakt, iż w turnieju tym brały udział osoby w przedziale wieku 40 – 65, a także jedna kobieta, w celu wyrównania szans stosowano handicap’y. Między innymi tzw. handicap mocny, czyli 30:0 w każdym gemie, w przypadku, jeśli mężczyzna przekroczył 65-ty rok życia i grał z przeciwnikiem o 15 lat młodszym, a kobieta bez względu na wiek, z każdym mężczyzną o 10 lat młodszym.

     Po losowaniu okazało się, że wspomniany handicap mocny zostanie wykorzystany w meczach najwyżej rozstawionych zawodników, czyli Sebastiana Modrzyńskiego i Tomasza Bojarskiego, którzy z tego powodu musieli bardzo się namęczyć, aby pokonać odpowiednio Stanisława Czyżewskiego (+65) w pierwszej rundzie (6:2, 4:6, 11:9) i Grażynę Zarembę w półfinale (6:4, 6:7, 10:7). Tenisiści przegrywający w pierwszej rundzie kwalifikowani byli do turnieju pocieszenia.

     Turniej miał dwie wielkie niespodzianki. Pierwsza, polegała na tym, że faworyt Sebastian Modrzyński przegrał w finale po niezwykle emocjonującym i dramatycznym meczu z Tomaszem Bojarskim w stosunku 4:6, 7:5, 10:7. Druga to taka, że w meczu o trzecie 3-cie miejsce Grażyna Zaremba pokonała Ireneusza Mierzwę 6:1, 6:1. W finale pocieszenia zwyciężył Zbigniew Komarzyniec pokonując Janusza Marczaka w stosunku 7:1. Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy i nagrody w postaci piłek, skarpetek i owijek.

     Zarząd Stowarzyszenia Tenisowego Popowice – za naszym pośrednictwem – serdecznie dziękuje Spółdzielni Mieszkaniowej Popowice, w osobie Pani Marty Wilińskiej, za rozpropagowanie informacji o turniejach, na plakatach i w Internecie. Dzięki temu pojawiło się na nich wiele osób spoza samego Stowarzyszenia, a zwłaszcza dzieci. To bardzo cieszy wszystkich organizatorów i jest sygnałem, że popularność tenisa nie słabnie.

oprac. tom