Dwie zabawy, inne paczki

Dwie zabawy, inne paczki

Powtarza się sytuacja sprzed roku. W SM Popowice przygotowano dwie zabawy mikołajowe. W taki sposób – oddzielnie – zabawy organizowane są już od 2013 roku.

     Na budynkach spółdzielni wywieszone były ogłoszenia o zabawach mikołajowych. Jedną zabawę organizowaną o godzinie 10.00 proponowała Rada Zespołu Nieruchomości nr 2 Park. Tutaj warunkiem uczestnictwa w zabawie było wcześniejsze zgłoszenie dziecka. Była także informacja, że zabawa dedykowana jest dzieciom mieszkańców osiedla Popowice Park, a organizatorzy zastrzegają sobie prawo do weryfikacji zgłaszanych dzieci.

     Drugą z nich w tym samym dniu(!) tyle, że o godz. 15.00 firmowała Rada Zespołu Nieruchomości Nr 1 Polana. Na tę zabawę, zaproszone były dzieci członków zamieszkałych w części Polana, w wieku od trzech do dziesięciu lat. Przy obu zabawach współorganizatorem była Rada Nadzorcza i Zarząd SM Popowice oraz JPMW Rada Osiedla Pilczyce-Kozanów-Popowice.

     Sam fakt organizowania dwóch oddzielnych zabaw można wytłumaczyć szczupłością miejsca, choć podczas drugiej zabawy sala SM Popowice nie była szczególnie przepełniona. Nie to jednak zbulwersowało mieszkańców. Oddajmy głos czytelnikom naszego portalu: ” Ja mam pytanie do organizatora Mikołajek sobotnich dla dzieci w spółdzielni. Czym dzieci z Polany różnią się od dzieci z Parku, bo ewidentnie jest różnica. Dzieci z rana dostały prezenty w postaci słodyczy i zabawek a nasze z popołudnia tylko po czekoladzie. Nie rozumiem różnicy mieszkamy tu wszyscy, czynsze płacimy a dzieci traktowane są wybiórczo.”

     Dotarliśmy do informacji finansowych, dotyczących zabaw. Otóż JPMW Rada Osiedla Rada Osiedla Pilczyce-Kozanów-Popowice dofinansowała każdą z zabaw kwotą 500 zł. Samorządowcy z RZN nr 2 Park wnioskowali do Rady Nadzorczej SM Popowice o kwotę 6 000 zł i taką im przydzielono. Natomiast samorządowcy z RZN nr 1 Polana, wnioskowali o 4500 zł. Rada Nadzorcza na posiedzeniu 20 października 2016 r. takie właśnie kwoty obu Radom przydzieliła. Skąd więc różnica między paczkami na zabawie Parku i jedynie tabliczką czekolady na zabawie Polany? Przecież poziom finansowania był wystarczający do przygotowania paczek. Z informacji, jaką uzyskaliśmy od członka RZN nr 1 decyzja o organizacji zabawy mikołajowej bez paczek, była decyzją tej Rady. Zastosowała ona zasadę taką jak w latach ubiegłych: zabawa bez paczek.

     Najwyższy zatem czas, aby Rada Nadzorcza przyjrzała się umiejętnościom organizacyjnym samorządowców z Polany. Oburzenie mieszkańców potwierdza tę prawdę: działalność samorządowa musi być dedykowana członkom spółdzielni. Jeżeli ktoś nie potrafi tak działać, nie powinien się jej podejmować. Prędzej, czy później członkowie – krytycznie – to ocenią.

tom