Teatry proponują

Teatry proponują

Wrocławskie teatry proponują swoje najnowsze spektakle. Są to najczęściej premiery, albo zapowiedzi bliższych, czy dalszych wydarzeń.

     W Teatrze Współczesnym miała miejsce premiera spektaklu „Jak to dobrze, że mamy pod dostatkiem”, który powstał na podstawie +++ [Trzema krzyżykami] i Ciągu dalszego Helmuta Kajzara. Spektakl wyreżyserowała Katarzyna Szyngiera. Adaptacji dokonała Iga Gańczarczyk, scenografię przygotowała Agata Baumgart. Reżyserią świateł i projekcji wideo zajął się Marek Kozakiewicz. Muzyka to dzieło Damiana Pielki. Ruch sceniczny opracował Cezary Tomaszewski. W obsadzie znani i lubiani aktorzy Teatru Wspólczesnego: Anna Kieca, Maria Kania, Ewelina Paszke-Lowitzsch, Krzysztof Boczkowski, Marcin Łuczak, Jerzy Senator, Maciej Tomaszewski, Zdzisław Kuźniar (na zdj.poniżej). Prapremiera miała miejsce 7 maja 2016 na Scenie na Strychu. Trudno będzie rozpoznać aktorów, bo wszyscy ubrani są tak samo. Ten zamysł reżyserki, aby przedstawić zunifikowane społeczeństwo całkowicie powiódł się. Mamy do czynienia z podobnymi do siebie istotami. Czy to ma wywołać naszą refleksję, czy niepokój? A może jedno i drugie?

     We Wrocławskim Teatrze Lalek, od 28 maja do 3 czerwca, trwać będzie 4 Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci. Tegoroczna edycja Przeglądu jest wyjątkowa, bo rozpoczyna uroczyste obchody 70-lecia Wrocławskiego Teatru Lalek. Ponadto została ona włączona do oficjalnego programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Dlatego program przeglądu został poszerzony o spektakle zagraniczne, przedstawienia dla młodzieży i wydarzenia specjalne. Wśród nich znajdą się m.in.: warsztaty dla rodziców „Sztuka dzieci, sztuka dla dzieci”, gala jubileuszowa oraz spektakl dla dorosłych „Mistrz i Małgorzata” słowackiego Teatru Tatro w reżyserii Ondreja Spišáka. To ostatnie przedstawienie zostanie zagrane w wyjątkowej plenerowej scenerii wrocławskiego Studia na Grobli.

     Przegląd rozpocznie się prapremierą. W tym roku będzie to spektakl „Yemaya – Królowa Mórz” na podstawie sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Martyny Majewskiej. Powstał on na zamówienie teatru. Ten pełen baśniowej poetyki tekst opowiada o małym Omarze, który próbuje uciec ze swojego ogarniętego wojną kraju i przepłynąć łódką morze. Celem tej podróży i obiektem marzeń chłopca jest lepszy świat, nowa Ziemia Obiecana.

     W czasie Przeglądu będzie można zobaczyć 19 przedstawień z Polski i z zagranicy. Warto dodać, że duża część zaproszonych na festiwal produkcji to spektakle oparte na nowych polskich sztukach. Trzy przedstawienia są prapremierami dramatów Maliny Prześlugi. Pojawią się też sztuki Marty Guśniowskiej i Joanny Gerigk w reżyserii autorek. Nowością jest obecność 
w programie Przeglądu twórców, znanych dorosłej publiczności. Tym razem, debiutujących w teatrze dla dzieci. Są to Remigiusz Brzyk, Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Tomasz Karolak.

     Teatr Polski proponuje spektakl „Oni” Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jego premiera miała miejsce 6 maja 2016 na Scenie Kameralnej Odbyła się  w ramach cyklu „Teraz oni –Debiuty”. W myśl tej zasady „startują” młodzi twórcy: reżyserii podjął się Oskar Sadowski, dramaturgia jest autorstwa Małgorzaty Maciejewskiej, scenografię przygotowała Karolina Pająk, kostiumy- Paula Grocholska, a muzykę- Maciej Kuśnierz. Na zdjęciu poniżej – konferencja prasowa twórców spektaklu . W obsadzie Adam Szczyszczaj, Anna Ilczuk, Janka Woźnicka, Sylwia Boroń, Tomasz Lulek, Dariusz Maj, Marta Zięba, Aldona Struzik, Halina Rasiakówna, Andrzej Szeremeta. Widoczna jest niepokojąca aktualność spektaklu. ONI wchodzą z butami i chcą zaprowadzić swoje porządki. Czy my schowani za senną szybą naszego bezpieczeństwa i bezwładu nie jesteśmy zbyt osłabieni, by zapobiec katastrofie i stawić opór? Czy ONI nie wyrośli z nas? Czy ONI nie są NAMI? Odpowiedzi na te niełatwe pytania możemy próbować znaleźć sami.

tom