Przewodnicy z okolicy

Przewodnicy z okolicy

Wrocławska Fundacja Filmowa, organizator festiwalu miejskiego MIASTOmovie, prowadzi pierwszą edycję programu „Przewodnicy z okolicy”.

     Jesteś miłośnikiem Popowic? Dużo wiesz na temat tej części Wrocławia i chciałbyś swoimi historiami podzielić się z innymi? Weź udział w bezpłatnych warsztatach i zostań lokalnym przewodnikiem. „Przewodnicy z okolicy” to pierwsza odsłona cyklu warsztatów dla lokalnych przewodników-opowiadaczy, skierowana do mieszkańców i miłośników wrocławskiego osiedla Popowice.

     Cotygodniowe spotkania wielbicieli tego obszaru miasta, są zajęciami ze specjalistą w dziedzinie opowiadania historii, z przewodnikiem oraz z historykiem sztuki. Pozwalają one na oszlifowanie posiadanych przez uczestników umiejętności oraz uporządkowanie wiedzy. Do rekrutacji zapraszani są wszyscy mieszkańcy, szczególnie popowiccy seniorzy. Chociaż lata aktywności zawodowej mają już za sobą, to wciąż pozostają liderami lokalnej społeczności i inicjatorami sąsiedzkiego życia.

     Warsztaty zakończą działania finałowe, sprawdzające kompetencje przyszłych przewodników: spacery po Popowicach dla wrocławian i turystów ze świeżo upieczonymi opowiadaczami. Projekt pozwoli na stworzenie alternatywy dla tradycyjnego oprowadzania po mieście, eksplorację mniej znanych miejsc, a także aktywizację mieszkańców i inicjowanie osiedlowych więzi.

     Dotychczas odbyły się warsztaty z miejskim przewodnikiem Mateuszem Kornackim (7 marca), spotkanie z historyczką sztuki Agata Gabiś (14 marca), warsztaty ze zbierania informacji, które prowadzili Katarzyna Wala i Bartek Lis (19 marca). W planach są jeszcze spotkania z Anną Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej – 2 kwietnia i spotkanie z Tadeuszem Dudkowskim z Wrocławskich Argonautów – 11 kwietnia.

     Wszystkie spotkania odbywają się w Pracowni Projektów Międzykulturowych ZAJEZDNIA – Stowarzyszenie Tratwa przy ul. Legnickiej 65. Chętnych do wzięcia udziału WFF zaprasza do nadsyłania zgłoszeń drogą mailową (na adres miastomovie@gmail.com, w tytule maila wpisując „Przewodnicy z okolicy”), telefoniczną (pod numerem 502 824 410) lub w PPM ZAJEZDNIA.

     Do udziału w projekcie „Przewodnicy z okolicy” zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa oraz Fundacja BZ WBK. Został on dofinansowany w ramach drugiej edycji konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam”.

tom