Teatralne propozycje

 

Teatralne propozycje

Wrocławskie teatry przygotowały szereg propozycji, które z pewnością zainteresują widzów.

     W Operze Wrocławskiej warto odnotować dwie premiery. Pierwsza z nich to balet „Anna Karenina” wybitnego kompozytora i pianisty Rodiona Szczedrina. To jedna z najbardziej znanych i przejmujących historii o miłości, wielokrotnie adaptowana na potrzeby opery, baletu, filmu, teatru. Libretto powstało na podstawie powieści Lwa Tołstoja o tym samym tytule. Podczas prapremiery baletowej w Teatrze Wielkim w Moskwie w roku 1972, rolę tytułową kreowała Maja Plisiecka, rosyjska tancerka i choreografka, jedna z najwybitniejszych osobowości baletu XX wieku. Tytułowa Anna Karenina wiedzie u boku męża spokojne, dostatnie życie jako przedstawicielka rosyjskiej elity. Przypadkowe spotkanie w czasie zamieci śnieżnej zmienia jej życie. Od tej chwili będzie rozdarta pomiędzy poczuciem obowiązku wobec mężai oczekiwaniami społeczeństwa a wielką, gwałtowną miłością do Wrońskiego. Czy jest gotowa ponieść konsekwencje swojej decyzji? Choreografię przygotowała Bożena Klimczak, scenografię Julia Skrzynecka, a kostiumy Agata Roguska.

     Również do Opery Wrocławskiej warto wybrać się na „Makbeta” Giuseppe Verdiego. To kolejna z oper Verdiego, inspirowanych twórczością Williama Szekspira, po którą sięga Opera Wrocławska. „Makbet” od początku spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Kierownictwo muzyczne nowej inscenizacji sprawuje Ewa Michnik, scenografię przygotował Paweł Dobrzycki, choreografię Bożena Klimczak a kostiumy są autorstwa Małgorzaty Słoniowskiej. Reżyserii podjął się wybitny twórca teatralny z Niemiec Bruno Berger-Gorski. Muzyka Verdiego, pełna dramatycznego rozmachu, sugestywna wizja żądzy władzy i efektowne sceny zbiorowe z elementami fantastyki, zapewnią niezapomniane wrażenia.

     Wrocławski Teatr Lalek proponuje spektakl „Tesla vs. Edison” autorstwa Joanna Gerigk. Jest to oparta na faktach historia zaciętej rywalizacji dwóch wielkich wynalazców, o prymat w dziedzinie elektryczności. Spektakl ten promuje postawę dociekliwości i konsekwencji w osiąganiu obranych celów oraz działanie „pod prąd”, wbrew utartym schematom. Reżyserii podjął się Michał Derlatka, a scenografię przygotował Michał Dracz. W spektaklu występują: Edyta Skarżyńska, Konrad Kujawski i Jacek Radomski.

     We Wrocławskim Teatrze Współczesnym obejrzeć można najnowszą premierę tego teatru „Garnitur prezydenta” Maliny Prześlugi, w reżyserii Cezarego Ibera. Spektakl jest pełen dodatkowych znaczeń – dodajmy – bardzo aktualnych. Spektakl ten zadaje wiele pytań: a co, jeżeli za każdą władzą stoi ktoś, kto pociąga za sznurki? A co, jeżeli ten ktoś ma kompleks niższości? A co, jeżeli tego kompleksu może się pozbyć tylko dokonując wielkich czynów? A co, jeżeli największym czynem, jaki mu przychodzi do głowy, jest wojna? W spektaklu występują znani i lubiani aktorzy Teatru Współczesnego, m.in. Zdzisław Kuźniar, Tomasz Orpiński, Krzysztof Kuliński, Krzysztof Boczkowski, Ewelina Paszke-Lowitzsch, Piotr Łukaszczyk (gościnnie).

     Warto zaanonsować także I Festiwal Festiwali Komedia Roku Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016. Odbędzie się on co prawda dopiero w dniach 20 – 26 czerwca 2016 we Wrocławskim Teatrze Komedia, ale już dziś warto pomyśleć o biletach. W programie festiwalu sporo ciekawych propozycji. I tak – Teatr Komedia z Warszawy przedstawi ”Ostrą jazdę” Norma Fostera, w reż. Mirosława Połatyńskiego. W obsadzie Julia Kamińska, Katarzyna Żak, Mirosław Baka, Jan Jankowski, Przemysław Sadowski. Teatr Bagatela z Krakowa, zaprezentuje spektakl „Prawda… o zdradzie” Floriana Zellera. Wyreżyserował go Henryk Jacek Schoen, zaś wystąpią: Marek Kałużyński, Magdalena Walach, Wojciech Leonowicz, Karolina Chapko. Z kolei Agencja / Jerzy Bończak pokaże sztukę „Prezent urodzinowy” Robina Hawdona, w reżyserii Jerzego Bończaka z doborową obsadą: Maria Pakulnis, Magdalena Wójcik, Jerzy Bończak, Tadeusz Chudecki, Marcin Troński. Odnotujmy też wizytę Teatru Syrena z Warszawy z „Klubem hipochondryków” Meggie W.Wrightt ( czyli Magdaleny Wołłejko) w reżyserii Wojciecha Malajkata. Obsada równie „gwiazdorska”: Zbigniew Zamachowski, Wojciech Malajkat, Piotr Polk, Beatrycze Łukaszewska, Piotr Siejka, Marcin Piętowski, Albert Osik, Marta Walesiak. Teatr Korez z Katowic przedstawi „Swing” Abelarda Gizy , w reżyserii Mirosława Neinerta. W spektaklu wystąpią: Grażyna Bułka, Barbara Lubos, Katarzyna Tlałka, Mirosław Neinert, Darek Stach. Teatr Polonia z Warszawy pokaże „Depresję komika”, Michała Walczaka w jego reżyserii, z udziałem Rafała Rutkowskiego i Adama Woronowicza. W finale Festiwalu wystąpi Marcin Daniec.

Jak widać życie teatralne Wrocławia obfituje w szereg propozycji, z których można skorzystać, stosownie do swoich gustów i upodobań. Pozostaje więc wybrać coś dla siebie, a z tym już nie powinniśmy mieć problemu.

       Scena ze spektaklu „ Tesla vs Edison” we Wrocławskim Teatrze Lalek