Wandale niszczą kable

Wandale niszczą kable

Na budynkach SM Popowice, umieszczone były informacje o wandalach, przecinających kable od Internetu na wrocławskich osiedlach.

     Był tam przywołany tekst, opublikowany na stronie internetowej Polskiego Radia we Wrocławiu. Za zgodą autorki, Agaty Wojciechowskiej, publikujemy fragment tekstu:
„Dwa tygodnie temu na Nowym Dworze na ul. Krośnieńskiej w kilku budynkach pocięto kable internetowe. – W niedzielę rano wielu z nas chciało skorzystać z internetu, ale okazało się, że go nie ma – mówi jeden z mieszkańców.
– Zadzwoniłem do Netii, by zgłosić problem. Po godzinie okazało się, co było przyczyną – dodaje. Na każdym piętrze poprzecinane zostały kable internetowe. Wiązki przewodów wystawały z peszla, czyli rurki, w której idą przewody.
– Jedna z sąsiadek słyszała, jak koło ósmej rano ktoś ciął piłą na korytarzu – dodaje mieszkaniec. – Nawet się zdziwiła, że administracja robi coś w niedzielę. Ale nie wyszła, by sprawdzić.

     Netia potwierdza, że ktoś regularnie przecina ich kable internetowe. – Notujemy kilka zdarzeń dziennie – przyznaje Doman Podwijka z Netii, odpowiedzialny za utrzymanie sieci w południowo – zachodniej Polsce, w tym we Wrocławiu.
– Wszystko zaczęło się na Starym Mieście i Ołbinie, a później z tygodnia na tydzień, rozlewało się na pozostałe dzielnice. Ucierpiały Huby, Popowice i po sąsiedzku Nowy Dwór. W tej chwili nie wiem, czy są jeszcze blokowiska, na których nie doszło do tych aktów wandalizmu.

     Policja zna problem. Dwie osoby już zatrzymała – potwierdza podkomisarz Kamil Rynkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji. – Jeden, ujęty na Krzykach, jest podejrzany o 30 przestępstw tego typu. Drugi, ze Starego Miasta, podejrzany jest o 5 takich zdarzeń.”
Całość na : www.prw.pl/articles/view/38509/Pociete-kable-internetowe-w-kilkuset-miejscach

     Zwróciliśmy się z pytaniem do SM Popowice, czy odnotowała takie akty wandalizmu. Jak poinformował nas Bogdan Słowik, z-ca prezesa ds. technicznych, na szczęście nie odnotowano takich przypadków w tej spółdzielni. Nie bez znaczenia, jest tu zwracanie uwagi przez mieszkańców, na obce osoby w najbliższym otoczeniu. Utrudnia to znacznie dokonywanie uszkodzeń sieci internetowej i nie naraża mieszkańców na straty.

tom