Udany sezon i najbliższe plany

 

Udany sezon i najbliższe plany

Miniony sezon Teatrze Lalek T. Lalek okazał się bardzo intensywny, ale przyniósł wiele satysfakcji , zarówno teatrowi, jak i widzom.

     Wciąż rosnące zainteresowanie jego spektaklami i działalnością edukacyjną dowodzi, że misja i założenia programowe Wrocławskiego Teatru Lalek dobrze się wpisują w potrzeby i oczekiwania najważniejszej – dziecięcej widowni. Czas zatem na podsumowanie. Przypomnijmy premiery minionego sezonu.

     7 września 2013 r. miał miejsce premierowy spektakl brzUCHO według koncepcji i w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak. brzUCHO to trzecia, po cieszących się ogromnym zainteresowaniem przedstawieniach „Afrykańska przygoda” i „Podłogowo”, propozycja Wrocławskiego Teatru Lalek dla 
naj-najmłodszych widzów.

     27 września 2013 r. na scenie Teatru po raz pierwszy zagościł skierowany do dorosłych monodram TAKAJA, na podstawie sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Był to współczesny portret trzech kobiet w różnym wieku, zmagających się ze swoją dojrzałością, seksualnością i samotnością.

     20 października 2013 r. wrocławska publiczność zobaczyła spektakl CO KROKODYL JADA NA OBIAD? na motywach „Takich sobie bajeczek” Rudyarda Kiplinga, w reżyserii Jarosława Kiliana. Ogromne drewniane lalki – figury zwierząt stworzył na potrzeby spektaklu znakomity wrocławski rzeźbiarz Józef Wilkoń.

     30 listopada 2013 r. to data trzeciej premiery – SKARPET I PAPILOTÓW na podstawie sztuki Julii Holewińskiej, w reżyserii Tomasza Mana. Feministyczny tekst został napisany na specjalne zamówienie Teatru i wydany w wersji książkowej we współpracy z wydawnictwem Tashka.

     8 marca 2014 r. po raz pierwszy zagrany został spektakl SAM, CZYLI PRZYGOTOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE, na podstawie tekstu Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty. Skierowany do młodzieży gimnazjalnej i licealnej „Sam” okazał się repertuarowym strzałem w dziesiątkę. Grany jest przeważnie przy nadkompletach widowni.

     1 czerwca 2014 r. otwarty został 2. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci. Trwający 8 dni Przegląd, rozpoczął się, przygotowaną specjalnie na tę okazję, premierą PLAMY, w reżyserii Martyny Majewskiej. To ultranowoczesne, multimedialne przedstawienie, zostało świetnie przejęte nie tylko przez docelową widownię (dzieci powyżej 4 lat), ale i dorosłych widzów i krytyków.

     W rozpoczynającym się właśnie sezonie artystycznym Wrocławski Teatr Lalek będzie kontynuował swoją linię repertuarową. Planując kolejne premiery i cykle, chce zwracać się przede wszystkim ku nowej dramaturgii, ale nie zamyka się na reinterpretacje klasyki i nie boi się sięgać po teksty pozornie nieteatralne.

     Dwa pierwsze przedstawienia, które Teatr pokaże po wakacjach, to spektakle autorskie – inscenizacje tekstów młodych dramatopisarzy i jednocześnie reżyserów: Roberta Jarosza i Joanny Gerigk.

KRZYWIRYJEK powstał na podstawie sztuki i w reżyserii Roberta Jarosza,
 z myślą o dzieciach nieco starszych, niż przedszkolne. Ta oniryczna baśń poruszająca problem dziecięcych emocji, opowiada o wrażliwym chłopcu, który próbuje nawiązać szczerą relację z ojcem.

PO SZNURKU Joanny Gerigk przeznaczony jest dla starszej publiczności: dziesięcio- i nastolatków. Przedstawienie powstało z inspiracji wierszami i opowiadaniami Piotra Gęglawego, podopiecznego szczecińskiej fundacji „Pod Sukniami”, propagującej art brut. To historia niezwykłej znajomości dwóch dorosłych, z których jeden wewnętrznie pozostał dzieckiem. To także opowieść o radości z rzeczy zwykłych i o poszukiwaniu siebie.

     Zapraszamy zatem do Wrocławskiego teatru Lalek!

tom