Zatrzymaj się i żyj

Zatrzymaj się i żyj

Jednocześnie w 23 miastach w Polsce, w piątek 23 maja, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., rozpoczęły społeczną kampanię „Bezpieczny przejazd -Zatrzymaj się i żyj”. Poczas tej inauguracji zorganizowano, także we Wrocławiu, symulację wypadku na przejeździe kolejowym, z udziałem samochodu.

     W Polsce jest ponad 13 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych. Średnio, co 19 godzin dochodzi na nich do wypadu lub kolizji. Od początku 2014 roku, odnotowano 53 wypadki, w których zginęło 10 osób, a 7 zostało cięzko rannych. Najczęstszymi przyczynami jest brawura, nieuwaga i ignorowanie przepisów ruchu drogowego.

     Na przejeździe kolejowym, koło stacji PKP Wrocław-Muchobór, na torach ustawiony został samochód osobowy. W gotowości czekali ratownicy medyczni i straż pożarna. Teren zabezpieczyli funkcjonariusze policji i pracownicy PKP. Rusza potężna, ważąca ponad 80 ton lokomotywa, bez wagonów. Jedzie ona, tylko z prędkością 20 km/godz. Uderza w samochód i pcha go przed sobą kilkadziesiąt metrów. Jak wygląda samochód po takim zderzeniu, mogą Państwo zobaczyć na zdjęciach. A teraz proszę sobie wyobrazić, że pociąg jedzie z wagonami, z szybkością 90 km/godz. Większa masa i większa szybkość. Przy takim zderzeniu, szansa pasażerów samochodu na przeżycie, jest minimalna.

     Strażacy, wraz ze specjalistycznym sprzętem sprawnie przystępują do akcji. Muszą dostać się do zakleszczonego w samochodzie „człowieka” (oczywiście tutaj – manekina). Hydraulicznymi nożycami rozcinają dach samochodu,a potem z ratownikami medycznymi, układają ofiarę wypadku na noszach i umieszczają w karetce. Ta odjeżdża na sygnale do szpitala. Strażacy, neutralizują pianą benzynę, wyciekającą z samochodu. Akcja dobiega końca.

     Na szczęście, to była tylko symulacja. Warto jednak pamiętać, że w wielu sytuacjach jest to , niestety, rzeczywistość. Tylko w kwietniu 2014 roku, doszło do 9 wypadków i kolizji z udziałem samochodów. Zginęły w nich 2 osoby, a 1 została ciężko ranna. W ubiegłym roku wypadki na przejazdach spowodowały przerwy w ruchu, wynoszące łącznie 31 dni.Opóźnionych było ponad 3000 pociągów. Powtórzmy raz jeszcze hasło kampanii: „Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj”. Bezpieczeństwo na przjeździe kolejowym zależy przede wszystkim od nas samych!

tom