Nie znasz, nie otwieraj!

Nie znasz, nie otwieraj!

14 kwietnia ruszyła kampania społeczna pod hasłem „Nie znasz, nie otwieraj”. Adresowana jest do osób starszych, samotnie mieszkających. To one łatwo mogą paść ofiarą oszustów.

     Organizatorem kampanii jest Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla. Chce ona wzmóc uwagę osób starszych, aby wiedziały na co są narażone, wpuszczając do domu nieznajomą osobę. Ambasadorem kampanii jest Michał Fajbusiewicz, znany jako autor programu „Magazyn kryminalny 997”. Kampanię objęli patronatem honorowym – Minister Pracy i Polityki Społecznej, Minister Spraw Wewnętrznych i Rzecznik Praw Obywatelskich. 

     Wiele jest oszustw, których ofiarą padają starsze osoby, wpuszczające do domu nieznajomych. Przestępcy stosują proste, choć niestety często skuteczne sposoby. Przypomnijmy choćby niektóre. Jeden z nich to sposób „na administrację”. Oszuści często podają się za przedstawicieli administracji. Warto wtedy poprosić o dokumenty potwierdzające ich tożsamość i cel wizyty. Jeśli mimo tego mamy wątpliwości, nie wpuszczajmy ich do domu. Kolejny sposób to sposób „na  wycieczkę”. Firmy, które je organizują, celowo zwabiają seniorów najpierw na wycieczkę, a na niej na prezentację produktów, których ceny nie odpowiadają ich rzeczywistej wartości i jakości. Proponują przy tym dogodne raty, albo kredyt na te produkty.

     Często stosowany jest też sposób oszustwa „na brudną wodę”. Osoby sprzedające filtry do wody wykonują w obecności seniora rzekomy test. Wsypują do wody z ich kranu, proszek wywołujący reakcję chemiczną i pojawienie się ciemnego osadu. Nie ma wtedy problemu z przekonaniem osoby starszej, aby kupiła proponowany filtr. Powszechnie znana jest metoda „na wnuczka”. Oszust dzwoni do osoby starszej, podając się za wnuka i prosi o pożyczenie określonej kwoty. Po kilku godzinach zgłasza się kolega „wnuka”, który niestety sam nie mógł przyjść po pieniądze. Stosowane są także sposoby „na energetyka”, czy „na telekomunikację”. Oszuści podają się wówczas za przedstawicieli handlowych firm energetycznych i telekomunikacyjnych.

     PAMIĘTAJMY! Nie wpuszczajmy do domu osób, których nie znamy. Jeśli zamierzamy kogoś wpuścić, sprawdźmy jego tożsamość. Jeżeli jest to przedstawiciel firmy, poprośmy aby pokazał identyfikator, a jego dane sprawdźmy telefonicznie w tej firmie. Przed podpisaniem jakiejkolwiek 
umowy, dokładnie ją przeczytajmy. Pamiętajmy, że mamy prawo od niej odstąpić do 10 dni od jej zawarcia. Ostrozności nigdy za duzo!

tom