Teatralne święto dzieci

Teatralne święto  dzieci

                Kolejna – druga już – edycja Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci, odbędzie się 1-8 czerwca. To jej  poświęcona była konferencja prasowa w dniu 5 maja,  we Wrocławskim Teatrze Lalek.

               Impreza ta została w ubiegłym roku dobrze przyjęta przez młodych , ale i dorosłych widzów. Pewnie dlatego, bo nie miała tylko branżowego charakteru i  była otwarta na widza.  Toteż  Janusz Jasiński, dyrektor naczelny i Jakub Krofta, dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek,  witając dziennikarzy podkreślili  otwarty charakter przeglądu:  Od początku chcieliśmy, by Przegląd nie był przede wszystkim imprezą branżową, stąd rezygnacja z tradycyjnej konkursowej formuły festiwalu i większe otwarcie na szeroką publiczność. Zaprosiliśmy ciekawe spektakle, które wystawiane są na scenach krajowych , ale i zagranicznych. Nie zabraknie  – rzecz jasna- spektakli  Wrocławskiego Teatru Lalek. Jeden z nich to prapremiera spektaklu „Plama” na podstawie tekstu i w reżyserii Martyny Majewskiej, która  rozpocznie Przegląd.  Jest to nowoczesne, multimedialne przedstawienie, które powinno spodobać się młodemu widzowi.                                                                                                                       

                W programie Przeglądu zobaczymy spektakle teatrów  lalkowych z Białegostoku, Kielc, Łodzi, Poznania,  Torunia, Wałbrzycha i Warszawy. Zobaczymy też  przedstawienie  teatru V.O.S.A z Pragi oraz spektakl, przygotowany przez białostocką grupę  Coincindetia w koprodukcji  z niemieckim  Figurentheater Wilde & Vogel. O podstawowej idei Przeglądu Nowego teatru dla Dzieci, mówiło  jego  kierownictwo: Niezależnie od przyjętej konwencji artystycznej najważniejsze jest dla nas, by przedstawienie stawiało odbiorcy istotne pytania, miało temat, a nie tylko morał. Dlatego właśnie stawiamy przede wszystkim na nową polską dramaturgię, poruszającą tematy bliskie współczesnemu dziecku, a także na nowatorską formę inscenizacji.

Tak, jak w poprzednim roku, integralną częścią Przeglądu jest ogólnodostępny, interdyscyplinarny Ogród Sztuk. Pod tą nazwą kryje się  szereg bezpłatnych warsztatów literackich, plastycznych, teatralnych i muzycznych. Poprowadzą je  m.in.  3D czyli Dizajn Dla Dzieci, specjaliści  z Katedry Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu, zespół Małe Instrumenty, a także znani  twórcy, jak  m.in. Agnieszka Wolny-Hamkało i Tomasz Broda.

Dodajmy, że patronat nad II  Przeglądem Nowego Teatru dla Dzieci objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Wrocław 2016 – Europejska Stolica Kultury. Natomiast patronat honorowy sprawują –  Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak oraz Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.

tom

 

II Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci