Nowe Przejście Świdnickie

Nowe przejście Świdnickie

         Przejście na ulicy Świdnickiej, zmieni się   niemal nie do poznania. Będzie ono  przebudowane i stanie się bardziej funkcjonalne i przyjazne dla pieszych.

         Najważniejsza zmiana, to przeniesienie ruchu pieszego na powierzchnię. Piesi będą  poruszać się po dwóch pasach, wraz  z azylami. Zmiana nastąpi  też w usytuowaniu przystanków. Będą one położone po obu stronach przejścia. Nad przystankami zostaną  zamontowane konstrukcje z włókna szklanego, o wysokości 16 metrów. Mają ona odtworzyć dawny układ tego skrzyżowania. Jeżeli dodać do tego, że w nocy będą podświetlane, to z pewnością   wniosą  one w tę część miasta nowy element  architektoniczny.

         Przejście podziemne będzie dalej funkcjonować, tylko  zmianie ulegnie szerokość schodów – zostaną one  zwężone. Przestaną być potrzebne wyjścia na obecne perony,  więc  zostaną zlikwidowane.  Ulegnie zmianie przeznaczenie tego przejścia: będzie ono  miejscem  organizacji wystaw.

         Spytaliśmy autora projektu Marcina Majora, czy przejście Świdnickie to przejaw nowej tendencji w zabudowie miejskiej.  Z satysfakcją stwierdził on, że jego zespół  wygrał w  ostrej konkurencji, bo  ponad 50 pracowni startowało w tym  konkursie. Uważa, że  zmienia się sposób myślenia  o mieście: Zbliżamy się do Europy. Koncepcja , aby odciąć Stare Miasto od ruchu, jest sensowna i chwalona przez zagranicznych architektów.

         Projekt nowego przejścia Świdnickiego  jest  bardzo odważny i nowatorski, biorąc pod uwagę tradycyjną  zabudowę w obrębie Starego Miasta. Jego realizacja ma być zakończona  do początku 2016 roku, kosztem ponad 6 milionów złotych.  Zatem  w roku, kiedy to Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury, miasto zyska efektowne miejsce na swojej mapie.

tom