Prace przy wiadukcie trwają

Prace przy wiadukcie trwają

Prace przy przebudowie wiaduktu na ul. Starogroblowej są mocno zaawansowane. Dopiero po ich zakończeniu możliwa będzie przebudowa tej ulicy.

     Remont wiaduktu wykonuje PKP Polskie Linie Kolejowe, w ramach modernizacji linii kolejowej Wrocław-Poznań. Oto informacje, które otrzymaliśmy zwracając się do Zespółu prasowego Biura Komunikacji i Promocji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Ukończenie całości prac, związanych z przebudową wiaduktu na ulicy Starogroblowej, planowane jest na drugą połowę 2015 roku. Obecnie prowadzone prace, zmierzają do poszerzenia szerokości wiaduktu. Po przebudowie, wiadukt będzie mieć szerokość 2 x 15 metrów, z podporą na środku.

     Teraz trwa pierwszy etap przebudowy wiaduktu. Obejmuje on tory po lewej stronie, jadąc z Wrocławia do Poznania. Za istniejącymi starymi przyczółkami, wykonawca zakończył wybieranie ziemi. Umacniana będzie konstrukcja ścian szczelnych i wybranie pozostałej ziemi. Zakończeniem tego etapu prac będzie demontaż – rozkucie starych ceglano-betonowych przyczółków. Wówczas zostanie zamknięty chodnik dla pieszych. Prace będą prowadzone przemiennie po obu stronach wiaduktu, by zapewnić przejście i ograniczyć trudności dla pieszych. Następnie – w zależności od warunków atmosferycznych – z początkiem lutego planowana jest budowa fundamentów nowych przyczółków.

     Prowadzone są już prace kolejnego etapu przedsięwzięcia. Trwa demontaż trzech torów po prawej stronie, w kierunku do Poznania. Po przygotowaniu i zabezpieczeniu terenu, wykonawca będzie zdejmował stalowe konstrukcje wiaduktu. Kolejno zakończą się roboty ziemne za starymi przyczółkami, natomiast zmiana w ruchu drogowym, będzie konieczna dopiero przy wznoszeniu środkowej podpory (filara) wiaduktu. Jest to perspektywa najbliższych kilku miesięcy. Koszt prowadzonych robót, wyniesie około 18 milionów złotych.

     Dopiero po zakończeniu przebudowy wiaduktu, możliwe jest rozpoczęcie przez Wrocławskie Inwestycje, zadania o nazwie „Przebudowa układu drogowego oraz infrastruktury podziemnej i naziemnej w rejonie wiaduktu kolejowego przy ul. Starogroblowej we Wrocławiu”. Rzecznik prasowy WI Marek Szempliński, w rozmowie z naszym portalem, potwierdził gotowość ropoczęcia prac przez tę firmę, po przebudowie waduktu przez PKP. Zatem musimy uzbroić się w cierpliwość.

tom