Nowości w styczniu

Nowości w styczniu

Witamy serdecznie w 2014 r. i zapraszamy do  Filii nr 10 MBP po ciekawą lekturę. W styczniu m.in. proponujemy:

1. Przemysław Słowiński – „Antoni Gaudi. Kapłan piękna z Barcelony”

W niniejszej biografii poznajemy Gaudiego od narodzin w skromnej rodzinie kotlarzy, poprzez czasy szkolne w Reus i studenckie w Barcelonie, pierwsze zlecenia, nieszczęśliwą miłość, współpracę z Eusebim Guellem, wybitne projekty, po dzieło życia – świątynię Sagrada Familia, nad którą pracę przerwała tragiczna śmierć artysty. Autor barwnie opisuje również Barcelonę w czasach, kiedy żył tu Gaudi, zwracając uwagę na jego silny związek z miastem i rodzinnym regionem – Katalonią.

2. Kacper Śledziński – „Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej”

Pozostawieni samym sobie, w beznadziejnej sytuacji już w pierwszym dniu wojny. Nie mieli żadnych szans. Mogli liczyć tylko na  siebie. Nikt nie oczekiwał od nich cudów. Oni jednak nie znali słowa „niemożliwe”. Nieznane kulisy oszałamiających sukcesów. Pijaństwo i ułańska fantazja, dezercje, bunty, ale walka z wrogiem za wszelką cenę. Heroizm zwykłych marynarzy i bezmyślność dowódców na lądzie. Katastrofalna seria awarii technicznych i samobójstwo kapitana, któremu odebrano okręt.

3. Kamil Janicki – „Upadłe damy II Rzeczpospolitej”

Księżniczka Zyta zamordowała swojego narzeczonego z zimną krwią, po czym zamknęła się w łazience, aby wziąć kąpiel. Ekskluzywny dom schadzek z nastoletnimi dziewczynkami był ulubionym miejscem spotkań poznańskich elit. Nikt nie spodziewał się, że mroczny interes prowadzi skromna matka dwójki dzieci. Najbardziej zaskoczony był oczywiście jej mąż. Hipokryzja, skandale i najniższe instynkty.

4. Bill Bryson – „W domu. Krótka historia rzeczy codziennego użytku”

Historia życia codziennego nie jest wyłącznie historią łóżek, sof i pieców kuchennych, lecz dziejami szkorbutu, uprawy roślin, wieży Eiffla, pluskiew, wykradania zwłok i prawie wszystkiego innego, co się kiedykolwiek wydarzyło. Domy nie są schronieniem przed historią, lecz miejscami, gdzie historia tak naprawdę zamieszkuje.

Anna Tomaszewicz

kierownik Filii nr 10