Po premierze w Polskim

Po premierze w Polskim

    Pierwsza premiera w Teatrze Polskim, to utwór pisarza francuskiego, którego utwory rzadko goszczą na naszych scenach. Ten autor to kultowy francuski dramatopisarz, poeta – Bernard-Marie Koltès.

     „Zachodnie wybrzeże” i „Powrót na pustynię” – oba teksty Koltèsa opracowali Michał Borczuch i Tomek Śpiewak. Reżyserem całości jest Michał Borczuch. W utworach tych widzimy zderzenie dwóch kultur – białego i kolorowego człowieka. Część pierwsza rozgrywa się w latach sześćdziesiątych na francuskiej prowincji. Z ogarniętej wojną Algierii powraca Mathilde i pragnie odzyskać, znajdujący się w rękach brata rodzinny dom. Pozornie swojska prowincja, coraz bardziej przesiąka „obcą” kulturą. Część druga rozgrywa się w portowych dokach Nowego Jorku, w środowisku kolorowych imigrantów, ludzi wykorzenionych, wyrzuconych na brzeg obcego państwa i kultury. W tej właśnie przestrzeni niespodziewanie pojawia się biały biznesmen Maurycy Koch i z niewiadomych przyczyn chce popełnić samobójstwo.

     Michał Borczuch , mówiąc o tym spektaklu, zwrócił uwagę na zderzenie dwóch światów: „Dla nas ważne było uchwycić rytm , w którym funkcjonują postacie. Kwestia rasowa, kolor skóry wpływają na nas…”.Nowa premiera w Polskim, to kolejny krok poszukiwań teatru, podejmującego ważne pytania naszego współczesnego świata.

tom