A w Polskim – majówka, obchody i nowości

A w Polskim – majówka, obchody i nowości

Majowy długi weekend to czas wypoczynku, ale też okazja do skorzystania z kulturalnej oferty Teatru Polskiego. Szykują się też w tym teatrze nowe premiery.

Majówka z komedią to nowa inicjatywa tego teatru. Powiększy ona bogatą ofertę kulturalną Wrocławia w czasie długiego weekendu. W ofercie Majówki znajdują się następujące tytuły:
„Okno na parlament” – 28 kwietnia. To opowieść o polityku wysokiego szczebla, uwikłanym w romans z sekretarką lidera opozycji i… kłopotliwy trup w szafie!
„Francuska niespodzianka” – 2 i 3 maja. Opowiada o niedzielnym podrywaczu z Paryża, desperacko tuszującym zdradę, wywołującym lawinę szalonych pomyłek.
„Mayday” – 2 i 4 maja >ten spektakl jest już 25 lat na scenie! Jego bohaterem jest londyński taksówkarz bigamista, który przypadkowo wpada w sieć przezabawnych intryg.
„Mirandolina” – 5 i 6 maja. Tytułowa Mirandolina jest piękna i pożądana, niezależna i nieokiełznana. Taka, której wszyscy padają do stóp. Znakomita kreacja Aldony Struzik!

Dzień Teatru Publicznego

     Czwarty Dzień Teatru Publicznego obchodzić będziemy 12 maja 2018 r. pod znakiem ekonomii. Cena tegorocznego biletu – 300 gr (3 zł) nawiązuje do wyników specjalnego badania, które w 2017 roku – jako pilotaż – przeprowadził dla Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego profesor Szkoły Głównej Handlowej Rafał Kasprzak. Za pomocą policzenia efektów bezpośrednich oddziaływania ekonomicznego stale działającej instytucji artystycznej, udowodnione zostało niezbicie, że teatr publiczny się opłaca! Jedna złotówka dotacji generuje przychód w wysokości średnio 3,36 zł dla regionu, w którym teatr stale działa. To bardzo ważna wiadomość dla organizatorów i wszelkich
gremiów podejmujących decyzję o finansowaniu teatrów publicznych. (źródło: dzienteatrupublicznego.pl).

     W tegorocznej akcji „Bilet do teatru za grosze” weźmie udział 100 teatrów publicznych z 39 polskich miast, w tym Teatr Polski we Wrocławiu, który w ramach akcji oferuje spektakl „Emigranci” 12 maja 2018 r.

Wielki powrót emigrantów

     „Emigranci” Sławomira Mrożka, ponownie na deskach Teatru Polskiego w wykonaniu międzynarodowego duetu: Wsiewołoda Czubenki i Stanisława Melskiego, który jest także reżyserem tej adaptacji. Obok „Tanga” to najwybitniejszy dramat Sławomira Mrożka. Ukazuje konflikt skazanych na własne towarzystwo mężczyzn – emigranta politycznego i emigranta zarobkowego, inteligenta i „chama”. Spektakl grany jest w wersji dwujęzycznej. Kwestie rosyjskie opatrzone zostaną tłumaczeniem w formie napisów. Teatr Polski serdecznie zaprasza na Scenę na Świebodzkim, 10-13 maja 2018 r.

Czerwcowe premiery

     „Xięgi Schulza” reż. Jan Szurmiej, premiera 8.06.2018 r.
Wielokrotnie nagradzany wizjoner teatru, reżyser, inscenizator i choreograf Jan Szurmiej powraca do Wrocławia. Zaprezentuje na scenie Teatru Polskiego swój najnowszy spektakl oparty na prozie i grafikach Brunona Schulza. Pośród industrialnych scenografii widzowie zanurzą się w niezwykłe misterium na motywach „Sklepów cynamonowych”, „Sanatorium pod Klepsydrą” i perwersyjnej „Xięgi Bałwochwalczej”, pełnej niepokojących wizji i mrocznej poetyki spod znaku Erosa.

     „Acid Snow” – Będzie jeszcze zimniej, reż. Rolf Alme, premiera 14.06.2018 r.
Kontrowersyjny norweski reżyser Rolf Alme prezentuje autorską adaptację jednego z filarów dziedzictwa kulturowego Północy – „Domu lalki” Henrika Ibsena. Spektakl przygotowany został z myślą o polskich realiach i polskich widzach.J ego treść ma prowokować i zaskakiwać. Adaptacja jest ekscytująca niczym dobrze napisany kryminał. Balansuje też miedzy oryginalnym przekazem Ibsena a ironią i absurdalnym humorem sytuacyjnym. Zawsze jednak niesie ze sobą myśli, obrazy i wypowiedzi o charakterze społeczno-politycznym.

tom