Kwietniowe nowości biblioteki

Kwietniowe nowości  biblioteki

W kwietniu Filia nr 10 MBP proponuje następujące tytuły:


1. Grzebałkowska, Magdalena – „Beksińscy: portret podwójny”

To nie jest książka o znanym malarzu, który tworzył dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak wiele razy próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. Ani też książka o obsesjach, natręctwach, fobiach i artystycznych szałach. Ani też o karierze, pieniądzach, wystawach i krytykach. To nie jest książka o skomplikowanych związkach, fascynacji muzyką i ciemną stroną mocy. To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić.

2. Kordel, Magdalena – „Wymarzony dom”

Każdy ma swój Wymarzony Dom. Miejsce, w którym może znaleźć ukojenie, szczęście i miłość. Kiedy Magda podejmuje szaloną decyzję i kupuje stary dom w Malowniczem, miasteczku u podnóża Sudetów, nie wie jeszcze, jak bardzo zmieni się jej życie. W pierwszym odruchu chce się domu pozbyć, ale on nie chce wcale pozbyć się jej. Siła kryjąca się w jego wnętrzu pozwala Magdzie odnaleźć swoje miejsce i pomóc innym.

3. Stoessinger, Caroline – „Wiek mądrości: lekcje życia ocalonej z Zagłady Alice Herz-Sommer”

Alice Herz-Sommer dorastała w Pradze, w dzieciństwie spędzała weekendy i święta w towarzystwie Franza Kafki, a Gustav Mahler, Sigmund Freud i Rainer Maria Rilke byli przyjaciółmi jej matki. Przeżyła obóz koncentracyjny w Terezinie, w którym straciła matkę, męża, przyjaciół, przyglądała się procesowi Adolfa Eichmanna w Jerozolimie. Po latach musiała zmierzyć się z przedwczesną śmiercią jedynego syna.A mimo to, w wieku stu dziesięciu lat, potrafi żyć, nie popadając w zgorzknienie.

4. Karmel, Miriam – „Być Esther”

Tytułowa Esther kończy osiemdziesiąt trzy lata. Wie, że niedługo przyjdzie jej się pożegnać z życiem i chce to uczynić z godnością, akceptacją końca, z przymrużeniem oka, bez patosu i sprawiania kłopotu najbliższym. Wspomina swoje dzieciństwo i lata spędzone w roli zwyczajnej pani domu i matki dwójki dzieci, czując lekkie skrępowanie faktem, że tak łatwo przeszła, a nawet przefrunęła przez życie. Jedyny większy problem, jakiemu musiała stawić czoło, dotyczył jej zbuntowanej córki, z którą wciąż nie może się porozumieć. Czy zwariowana podróż do Meksyku pomoże się im zbliżyć po tak wielu latach?

5. Słomińska, Dominika – „Kostka i Bruno: bajki wychowajki”

15 bajek dla dzieci, 15 problemów wychowawczych, 15 komentarzy psychologicznych z poradami dla rodziców. Bajki, które może w jakimś stopniu pomogą poradzić sobie z codziennym życiem rodziny. Bajki są też gotowym pomysłem na narzędzie wychowawcze, spędzenie czasu z dzieckiem czy sposób rozmawiania i rozwiązywania problemów.

Miłej i ciekawej lektury!

Anna Tomaszewicz

kierownik Filii nr 10