O zrównoważoną przyszłość

Zrównoważonemu rozwojowi i jakości życia mieszkańców Wrocławia poświęcona była konferencja naukowa, zorganizowana przez Stowarzyszenie VERGOcity na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju.

21 października br. w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej, miała miejsce konferencja naukowa na rzecz zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia mieszkańców Wrocławia. Zorganizowało ją Stowarzyszenie VERGOcity na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Zostało ono założone w 2014 roku, a jego celem jest wspieranie i popularyzowanie wiedzy oraz działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. To także wspieranie poprawy jakości życia poprzez szerzenie filozofii budowy osiedli zrównoważonych i osiedli kompletnych. Przypomnijmy tu definicję z Raportu Światowej Komisji ds. Środowiska i Rozwoju z 1987 roku: „Zrównoważony rozwój to taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie”.

Michał Karbowiak, konferansjer konferencji przywitał dostojnych gości. Byli to Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, Prorektor ds. Badań i Innowacji Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Dariusz Łydżba, Prorektor ds. Relacji społeczno-gospodarczych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. dr hab. inż. Szymon Szewrański oraz Marek Nowara pomysłodawca konferencji, twórca Stowarzyszenia VERGO city.

Konferencję otworzył Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, który powiedział m.in.: „Ta konferencja jest próbą instytucjonalizacji pewnej wiedzy, procesów pewnych mechanizmów które przecież chcemy wspólnie budować po to, aby bardzo odpowiedzialnie patrzeć na przyszłość naszego miasta, które przecież pokazało wielokrotnie w jaki sposób można się rozwijać. Dziękuję zatem za tę inicjatywę, za to że zarówno Stowarzyszenie VERGOcity, ale też cały świat naukowy pozwolił sobie na to, aby w sposób bardzo praktyczny podejść do marzeń.”

Konferencja miała trzy sesje tematyczne, które zawierały panele dyskusyjne. W ramach sesji „Infrastruktura”, prof. Cezary Madryas z Politechniki Wrocławskiej przedstawił prelekcję „Metro Wrocław i zintegrowany z nim system komunikacji”. Sesja tematyczna: „Polityka Mieszkaniowa” , zawierała wystąpienia, dotyczące potrzeb miast przyszłości, tzw. osiedli kompletnych, ale też Społecznego Systemu Mieszkaniowego „Start na Swoim”, jako elementu przeciwdziałania emigracji ekonomicznej studentów i absolwentów polskich uczelni. W ramach sesji tematycznej „Gospodarka odpadami”, m.in. prof. Andrzej Białowiec z Uniwersytet Przyrodniczego we Wrocławiu, przybliżył temat „Gospodarka obiegu zamkniętego w produkcji żywności”, a dr inż. Anna Mielniczek z Politechniki Wrocławskiej mówiła o gospodarka odpadami tekstylnymi w obiegu zamkniętym.

Konferencja ta oznacza rzeczywiste wdrożenie do praktyki zasad zrównoważonego rozwoju miasta, podjęcie wyzwań  ekologicznych, urbanistycznych, a także społecznych. Niełatwo będzie sprostać tym wyzwaniom, ale warto je podjąć. Chodzi o to, by takie miasto służyło obecnym ale także przyszłym pokoleniom.

tom