INFORMACJE OSIEDLOWE

Pogoda we Wrocławiu

Pogoda Wrocław z serwisu

Kursy Walut

 
 

Wyniki lotto

Imieniny obchodzą


Dzisiaj jest: 11 Grudzień 2018
Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy

Na Niedźwiedziej oczekują pomocy!

Na Niedźwiedziej oczekują pomocy!

Mieszkańcy Popowic na pytanie o najbardziej niebezpieczny obecnie fragment osiedla, bez zastanowienia wskazują na to miejsce: Niedźwiedzia 6-8.

     Praktycznie każdego dnia wygląda ono tak samo - czyli niebezpiecznie i bardzo nieprzyjemnie. Śmieci, fragmenty kartonów, otwarty na dwie strony śmietnik, no i miejsce kluczowe: murek. Jest on pozostałością po wyburzonych tu sklepach, położonych u wylotu drogi osiedlowej i chodnika wiodącego w stronę targowiska, czy przystanków MPK.

     Murek i okoliczne chodniki, śmietnik oraz pas zieleni, na który wychodzą okna i balkony mieszkańców budynku Niedźwiedziej 6, 8 i 12, to "rewir" zdominowany przez przybywających tu z całego miasta specyficznych „gości”. Są oni wątpliwym ubogaceniem kultury naszego osiedla, gdyż ich stałym zajęciem są spotkania przy spożywanym publicznie alkoholu. Efekty tych spotkań – łatwe do przewidzenia.

     Przybysze ci czują się tu jak u siebie, być może w większym stopniu, niż prawowici mieszkańcy Popowic. Przed wyburzeniem sklepów bywalcy na murku pojawiali się z reguły popołudniami, a szczyt ich aktywności przypadał na późne godziny popołudniowe i wieczorne. Od kilkunastu miesięcy obserwujemy ich obecność 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Są codziennie, o różnych porach, czują się – przez zasiedzenie nomen omen – jak u siebie. Trudno się temu dziwić, gdyż nikt ich z Niedźwiedziej nie wyrzuca, nikt nie legitymuje. Zapraszana wielokrotnie straż miejska nie dociera tutaj. Nie boją się policji, gdyż jej funkcjonariuszy również trudno tu spotkać. Nikt zatem nie wręcza im upomnień ani mandatów za zakłócanie porządku, ciszy nocnej, zanieczyszczanie otoczenia ekskrementami i gorszące zachowanie.

     Czyżby Rada Zespołu Nieruchomości nr 1, Rada Nadzorcza wraz z Zarządem, czyli organy SMLW Popowice przyjęły, że obrazek ten ma być już stałym elementem osiedla? Przecież ci stali „bywalcy" murka i pobliskiego śmietnika przy ulicy Niedźwiedziej, z pewnością nie przyczyniają się do spokoju i ładu tego miejsca. Przede wszystkim miedzy śmietnikiem a fragmentami murowanego wjazdu, mieszkańcy i przechodnie są skazani na stałą strefę śmieci. Zawartość kontenerów na papier i plastik jest często wyciągana i rozsypana na ziemi. Zanieczyszczane są niestety mocno pobliskie chodniki i droga osiedlowa za blokami przy Niedźwiedziej. Nie zamykany śmietnik, jest poza tym miejscem głośnych libacji. Nie da się wówczas normalnie korzystać z jego funkcji: wejście i wyrzucenie śmieci urasta do rangi zadania niemożliwego.

     Nie tylko ze względu na śmieci trudno jest tędy przejść, choć to przecież często uczęszczany chodnik w kierunku przystanków komunikacji miejskiej przy Legnickiej i do Magnolii. Przechodnie narażeni są tu bowiem na nieprzyjemne komentarze i wulgarne zaczepki, kierowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do osób starszych. Adresatami tych zaczepek są szczególnie osoby, które przemierzają chodnik i drogę osiedlową w pojedynkę.
Dodatkowo w tej okolicy odnotowano w ostatnim czasie kilka włamań do piwnic, a w styczniu br. – również włamanie do mieszkania, którego okna wychodzą wprost na murek i strefę zdominowaną przez jego „bywalców”. Także częściej niż w innych rejonach miasta i osiedla, okradane są tu samochody parkowane przy Niedźwiedziej. Wystarczy zasięgnąć języka wśród mieszkańców, jak wielu straciło radio w samochodzie i wprawiało szyby, zbite podczas włamań. Nagminnie giną tu rowery – z klatek schodowych i piwnic.

     Mieszkańcy oczekują reakcji SMLW Popowice, a za jej pośrednictwem –także służb miejskich w opisanych tu sprawach.

(Imię i nazwisko znane redakcji)

Od redakcji:


     Publikujemy ten tekst, ponieważ dotyczy spraw bardzo ważnych dla bezpieczeństwa mieszkańców. Zwrócili się oni do nas w tej sprawie. 
Z informacji, jakie uzyskaliśmy w SM Popowice, wynika, że inicjatywa uporządkowania terenu, na którym zbudowany jest murek - zdaniem spółdzielni - powinna wyjść od mieszkańców. Chodzi tu o złożenie do spółdzielni na piśmie postulatów, dotyczących terenu Gminy. Wówczas spółdzielnia będzie miała podstawę do wystąpienia o przywrócenie tam porządku.

     Jednak sprawy związane z terenem spółdzielni – niezamykany i nieuporządkowany śmietnik oraz narażone na włamania piwnice – to już sprawa organów samorządowych, które mają przecież za zadanie pomagać mieszkańcom. Będzie to najlepszy sprawdzian ich przydatności!

O dalszym ciągu opisanych tu spraw, będziemy informować Państwa na naszym portalu.

 

Aby komentować ten artykuł musisz być zalogowany. Zaloguj

Dołącz do nas na facebooku

Kojarzone z artykułami

W przygotowaniu

Przegląd ostatnio dodanych

Po co ten plan?

Po co ten plan? Uwagi do sporządzanego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego na Popowicach, zgłosili mieszkańcy tego osiedla, skupieni w inicjatywie Moje Popo i Popowice Online.

Owocny rok

  Owocny rok Minął rok działalności nieformalnej grupy Moje Popo. Podsumowała ona swoje dokonania, jak również nakreśliła plany, na najbliższą przyszłość.

Dwa święta u seniorów

Dwa święta u seniorów Podczas uroczystego spotkania w popowickim Klubie Seniora obchodzone były dwa święta: Dzień Seniora i Święto Niepodległości.

Więcej zieleni

Więcej zieleni W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, na Popowicach pojawią się nowe drzewa i krzewy.

Będzie parking

Będzie parking Trwają prace ziemne na terenie parkingu u zbiegu ulic Legnickiej i Rysiej. Budzą one zrozumiałe zainteresowanie mieszkańców Popowic.

Gdzie ta impregnacja?

Gdzie ta impregnacja? Na ścianach budynków SM Popowice, malowane są tzw. graffiti. Jednak nie mają one nic wspólnego ze sztuką.

Docieplenia ścian ruszyły

Docieplenia ruszyły Trwają już prace dociepleniowe budynków SM Popowice. Po wykonanych już ścianach szczytowych, przyszła kolej na ściany podłużne.

Wspierać inicjatywy przejrzyście i skutecznie

Wspierać inicjatywy przejrzyście i skutecznie Działania mieszkańców Popowic, wsparte przez zewnętrzne podmioty, zostały uwieńczone sukcesem.

Obok szaleństwa

Obok szaleństwa Najnowsza premiera Wrocławskiego Teatru Lalek, to podróż w głąb zdeformowanej psychiki ludzkiej. Podróż, która nie pozostawia widza obojętnym. Więcej. Uświadamia mu jak blisko obok nas jest szaleństwo.

Udane spotkanie

Udane spotkanie Spotkanie „Otwarte Popowice”, zorganizowane z ramach unijnego projektu Laboratorium Popowice, zgromadziło mieszkańców dążących do poprawy warunków życia na tym osiedlu.

Wielkie sprzątanie

Wielkie sprzątanie Kolejna edycja PopKurzacza, organizowanego przez inicjatywę sąsiedzką Moje Popo, przeszła do historii.

O sukcesie w biznesie

O sukcesie w biznesie       Najnowsza premiera Teatru Komedia, nie odpowiada wprost, jak odnieść sukces w biznesie, ale podpowiada, że warto próbować.

Więcej zieleni i głosów

Więcej zieleni i głosów Sadzeniu drzewek na Popowicach oraz głosowaniu na popowickie projekty Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2018, poświęcona była akcja Popozieleniec. Zorganizowały ją grupy Moje Popo i Popowice online.

Plany i premiery 2018

Plany i premiery Wrocławski Teatr Lalek przedstawił swoje plany repertuarowe na sezon 2018/2019. Teatr przygotował spektakle dla dzieci, ale też dla dorosłych.

Ten miejski chodnik

Ten miejski chodnik Niektóre z chodników na terenie Popowic, będące pod zarządem miasta, stwarzają zagrożenie.

Otwarte Popowice

Otwarte Popowice       Debacie nad warunkami życia na Popowicach poświęcone będzie spotkanie, organizowane w ramach europejskiego projektu badawczego.Laboratorium Popowice jest integralną częścią unijnego projektu CoSIE (Co-creation of Service Innovation in Europe) czyli Współtworzenie usług innowacyjnych w Europie”.

PopKurzacz się zbliża

PopKurzacz się zbliża Niebawem bo 22 września, kolejna edycja PopKurzcza. Tym razem będzie sprzątany wał przeciwpowodziowy. Wydarzenie odbędzie się w ramach jubileuszowej 25 Akcji Sprzątania świata – Polska.

Damski biznes

Damski biznes Najnowsza premiera Wrocławskiego Teatru Komedia, jak zapewniają realizatorzy, gwarantuje dobrą zabawę.

Nocne utrapienie mieszkańców

Nocne utrapienie mieszkańców Mieszkańcy Popowic mają często, zwłaszcza w okresie letnim, zakłócany spokój podczas ciszy nocnej.

Przywrócić park

Przywrócić park Rewitalizacji części Parku Zachodniego, tuż koło hali Orbita, dotyczy projekt do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2018.

Popozieleńca czas

Popozieleńca czas Popozieleniec to wydarzenie tworzone przez i dla mieszkańców Popowic. Ten mini festyn będzie okazją do bliższego poznania się i wspólnego działania.

Konkurs dla wszystkich

Konkurs dla wszystkich Jeden z organów samorządowych SM Popowice ogłosił konkurs fotograficzny. Może w nim wziąć udział każdy członek spółdzielni.

Chodnik jak nowy

Chodnik jak nowy Wspólne działania na Popowicach, przynoszą rezultaty. Przykładem takich działań jest sprawa chodnika przy ulicy Niedźwiedziej.

Wracać do przyrody

Wracać do przyrody Zagospodarowanie terenów zielonych na Popowicach wciąż pozostawia wiele do życzenia. Stąd zapewne projekt do WBO 2018, dotyczący właśnie zieleni.

Sierpień 2018 z komedią

Sierpień z komedią Interesująco przedstawia się sierpień we Wrocławskim Teatrze Komedia. Tym z Państwa, którzy nie wyjechali na urlop polecamy spotkanie z komedią.

Dociepleń ciąg dalszy

Dociepleń ciąg dalszy SM Popowice uzyskała certyfikat, który potwierdza zdobycie dotacji na docieplenie budynków na terenie jej osiedla.

Mieć dobrą opinię

Mieć dobrą opinię W organach samorządowych SM Popowice są osoby, które po raz pierwszy  rozpoczęły w nich swą działalność. Jednym członków Rady Nadzorczej SM Popowice jest Marian Pilarek.

Dostęp, ale jaki?

Dostęp, ale jaki? W działaniach, podejmowanych przez SM Popowice, mających utrudnić dostęp osobom postronnym do bram budynków w tej spółdzielni, nie obejdzie się bez zmiany zachowań i zdecydowanej postawy mieszkańców. 

Gdzie te śmieci?

Gdzie te śmieci? Mieszkańcy jednego z budynków SM Popowice, oczekują na inną lokalizację kubłów na śmieci.

Nie betonować osiedla czyli popowiczanie obudźcie się!

Nie betonować osiedla czyli popowiczanie obudźcie się! Mniej więcej od roku, niektórzy członkowie SMLW Popowice otrzymują pisma z Wydziału Architektury Urzędu Miejskiego Wrocławia. Ostatnio dotyczą one sprawy „wydania decyzji o warunkach zabudowy dla zamierzenia budowy budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z garażami, niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu” na terenie osiedla Popowice.

Popowickie projekty (2018)

Popowickie projekty Projekty, zgłoszone z Popowic do WBO 2018, pomyślnie przeszły weryfikację. Czeka je zatem –zgodnie z zasadami WBO- głosowanie we wrześniu.

Festyn dla wszystkich

Festyn dla wszystkich Dużą popularnością cieszył się V Rodzinny Festyn U Oblatów. Zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli mogli znaleźć coś dla siebie.

Jakie wnioski?

Jakie wnioski? Przed dorocznym Walnym Zgromadzeniem SM Popowice, które odbywa się w czterech częściach w dniach 15,16 oraz  22-23 czerwca, członkowie spółdzielni składali wnioski dotyczące jej funkcjonowania. 

Atrakcji moc

Atrakcji moc Kolejny już V Festyn Rodzinny „U Oblatów” rozpocznie się 9 czerwca o godzinie 11.00 przed kościołem NMP Królowej Pokoju na Popowicach.

Mieć babcię

Mieć babcię Najnowsza premiera Wrocławskiego Teatru Lalek, otwierająca 5 Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci jest klasycznym spektaklem dla dzieci i dorosłych, znakomicie zrealizowanym przez tenże teatr. 

Współpraca coraz lepsza

Współpraca coraz lepsza Coraz lepsza jest współpraca organów samorządowych - obu Rad Zespołów Nieruchomości w SM Popowice. Świadczą o tym wspólne inicjatywy i przedsięwzięcia.

Być zaangażowaną

Być zaangażowaną W organach samorządowych SM Popowice są osoby, które funkcjonują w nich po raz pierwszy.

Narodziny przemocy

Narodziny przemocy Problemy współczesnego świata, znajdują – prędzej czy później - odbicie w teatrze. Tym samym teatr nadąża za rzeczywistością i ją diagnozuje.

Uważać – oszuści

Uważać – oszuści Oto apel, jaki otrzymaliśmy z Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna z prośbą o publikację. Mamy nadzieję, że umieszczenie apelu na naszym portalu zwiększy jego zasięg i uchroni - być może - potencjalne ofiary przed oszustwem.

Promują się czy nie?

  Promują się czy nie? Czy działania inicjatyw sąsiedzkich, związane z niedawnym pożarem na Popowicach były promowaniem się?

Bądź bliżej nas na facebooku
Komentuj na naszym profilu na Twitterze
Kliknij "+" dla naszego serwisu