INFORMACJE OSIEDLOWE

Pogoda we Wrocławiu

Pogoda Wrocław z serwisu

Kursy Walut

 
 

Wyniki lotto

Imieniny obchodzą


Dzisiaj jest: 18 Czerwiec 2018
Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek

Na Niedźwiedziej oczekują pomocy!

Na Niedźwiedziej oczekują pomocy!

Mieszkańcy Popowic na pytanie o najbardziej niebezpieczny obecnie fragment osiedla, bez zastanowienia wskazują na to miejsce: Niedźwiedzia 6-8.

     Praktycznie każdego dnia wygląda ono tak samo - czyli niebezpiecznie i bardzo nieprzyjemnie. Śmieci, fragmenty kartonów, otwarty na dwie strony śmietnik, no i miejsce kluczowe: murek. Jest on pozostałością po wyburzonych tu sklepach, położonych u wylotu drogi osiedlowej i chodnika wiodącego w stronę targowiska, czy przystanków MPK.

     Murek i okoliczne chodniki, śmietnik oraz pas zieleni, na który wychodzą okna i balkony mieszkańców budynku Niedźwiedziej 6, 8 i 12, to "rewir" zdominowany przez przybywających tu z całego miasta specyficznych „gości”. Są oni wątpliwym ubogaceniem kultury naszego osiedla, gdyż ich stałym zajęciem są spotkania przy spożywanym publicznie alkoholu. Efekty tych spotkań – łatwe do przewidzenia.

     Przybysze ci czują się tu jak u siebie, być może w większym stopniu, niż prawowici mieszkańcy Popowic. Przed wyburzeniem sklepów bywalcy na murku pojawiali się z reguły popołudniami, a szczyt ich aktywności przypadał na późne godziny popołudniowe i wieczorne. Od kilkunastu miesięcy obserwujemy ich obecność 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Są codziennie, o różnych porach, czują się – przez zasiedzenie nomen omen – jak u siebie. Trudno się temu dziwić, gdyż nikt ich z Niedźwiedziej nie wyrzuca, nikt nie legitymuje. Zapraszana wielokrotnie straż miejska nie dociera tutaj. Nie boją się policji, gdyż jej funkcjonariuszy również trudno tu spotkać. Nikt zatem nie wręcza im upomnień ani mandatów za zakłócanie porządku, ciszy nocnej, zanieczyszczanie otoczenia ekskrementami i gorszące zachowanie.

     Czyżby Rada Zespołu Nieruchomości nr 1, Rada Nadzorcza wraz z Zarządem, czyli organy SMLW Popowice przyjęły, że obrazek ten ma być już stałym elementem osiedla? Przecież ci stali „bywalcy" murka i pobliskiego śmietnika przy ulicy Niedźwiedziej, z pewnością nie przyczyniają się do spokoju i ładu tego miejsca. Przede wszystkim miedzy śmietnikiem a fragmentami murowanego wjazdu, mieszkańcy i przechodnie są skazani na stałą strefę śmieci. Zawartość kontenerów na papier i plastik jest często wyciągana i rozsypana na ziemi. Zanieczyszczane są niestety mocno pobliskie chodniki i droga osiedlowa za blokami przy Niedźwiedziej. Nie zamykany śmietnik, jest poza tym miejscem głośnych libacji. Nie da się wówczas normalnie korzystać z jego funkcji: wejście i wyrzucenie śmieci urasta do rangi zadania niemożliwego.

     Nie tylko ze względu na śmieci trudno jest tędy przejść, choć to przecież często uczęszczany chodnik w kierunku przystanków komunikacji miejskiej przy Legnickiej i do Magnolii. Przechodnie narażeni są tu bowiem na nieprzyjemne komentarze i wulgarne zaczepki, kierowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do osób starszych. Adresatami tych zaczepek są szczególnie osoby, które przemierzają chodnik i drogę osiedlową w pojedynkę.
Dodatkowo w tej okolicy odnotowano w ostatnim czasie kilka włamań do piwnic, a w styczniu br. – również włamanie do mieszkania, którego okna wychodzą wprost na murek i strefę zdominowaną przez jego „bywalców”. Także częściej niż w innych rejonach miasta i osiedla, okradane są tu samochody parkowane przy Niedźwiedziej. Wystarczy zasięgnąć języka wśród mieszkańców, jak wielu straciło radio w samochodzie i wprawiało szyby, zbite podczas włamań. Nagminnie giną tu rowery – z klatek schodowych i piwnic.

     Mieszkańcy oczekują reakcji SMLW Popowice, a za jej pośrednictwem –także służb miejskich w opisanych tu sprawach.

(Imię i nazwisko znane redakcji)

Od redakcji:


     Publikujemy ten tekst, ponieważ dotyczy spraw bardzo ważnych dla bezpieczeństwa mieszkańców. Zwrócili się oni do nas w tej sprawie. 
Z informacji, jakie uzyskaliśmy w SM Popowice, wynika, że inicjatywa uporządkowania terenu, na którym zbudowany jest murek - zdaniem spółdzielni - powinna wyjść od mieszkańców. Chodzi tu o złożenie do spółdzielni na piśmie postulatów, dotyczących terenu Gminy. Wówczas spółdzielnia będzie miała podstawę do wystąpienia o przywrócenie tam porządku.

     Jednak sprawy związane z terenem spółdzielni – niezamykany i nieuporządkowany śmietnik oraz narażone na włamania piwnice – to już sprawa organów samorządowych, które mają przecież za zadanie pomagać mieszkańcom. Będzie to najlepszy sprawdzian ich przydatności!

O dalszym ciągu opisanych tu spraw, będziemy informować Państwa na naszym portalu.

 

Aby komentować ten artykuł musisz być zalogowany. Zaloguj

Dołącz do nas na facebooku

Kojarzone z artykułami

W przygotowaniu

Przegląd ostatnio dodanych

Atrakcji moc

Atrakcji moc Kolejny już V Festyn Rodzinny „U Oblatów” rozpocznie się 9 czerwca o godzinie 11.00 przed kościołem NMP Królowej Pokoju na Popowicach.

Mieć babcię

Mieć babcię Najnowsza premiera Wrocławskiego Teatru Lalek, otwierająca 5 Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci jest klasycznym spektaklem dla dzieci i dorosłych, znakomicie zrealizowanym przez tenże teatr. 

Współpraca coraz lepsza

Współpraca coraz lepsza Coraz lepsza jest współpraca organów samorządowych - obu Rad Zespołów Nieruchomości w SM Popowice. Świadczą o tym wspólne inicjatywy i przedsięwzięcia.

Być zaangażowaną

Być zaangażowaną W organach samorządowych SM Popowice są osoby, które funkcjonują w nich po raz pierwszy.

Narodziny przemocy

Narodziny przemocy Problemy współczesnego świata, znajdują – prędzej czy później - odbicie w teatrze. Tym samym teatr nadąża za rzeczywistością i ją diagnozuje.

Uważać – oszuści

Uważać – oszuści Oto apel, jaki otrzymaliśmy z Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna z prośbą o publikację. Mamy nadzieję, że umieszczenie apelu na naszym portalu zwiększy jego zasięg i uchroni - być może - potencjalne ofiary przed oszustwem.

Promują się czy nie?

  Promują się czy nie? Czy działania inicjatyw sąsiedzkich, związane z niedawnym pożarem na Popowicach były promowaniem się?

Wszystko jest dozwolone

Wszystko jest dozwolone W rozważaniach na temat moralności, nie sposób pominąć powieści Fiodora Dostojewskiego „ Bracia Karamazow”. Teatr Polski wystawił spektakl, w oparciu o tę powieść.

Operatorów (zbyt) wielu?

Operatorów (zbyt) wielu? Na terenie SM Popowice działa wielu operatorów dostarczających usługi telefoniczne i internetowe. Jest ich coraz więcej, ale coraz więcej jest też zakładanych przez nich instalacji.

A w Polskim - majówka, obchody i nowości

A w Polskim - majówka, obchody i nowości Majowy długi weekend to czas wypoczynku, ale też okazja do skorzystania z kulturalnej oferty Teatru Polskiego. Szykują się też w tym teatrze nowe premiery.

PopKurzacz (znów) sprzątał

PopKurzacz (znów) sprzątał Kolejną inicjatywę Mojego Popo można uznać za sukces frekwencyjny. Był to #PopKurzacz, czyli akcja zbierania odpadów na terenie Polany Popowickiej oraz na terenach przylegających do niej.

Druga PoPomoc

Druga PoPomoc Przybliżanie dzieciom umiejętności udzielania pierwszej pomocy jest kontynuowane przez inicjatywę Moje Popo.

Nareszcie spokój

Nareszcie spokój Mieszkańcy jednego z budynków w SM Popowice mogą wreszcie odetchnąć z ulgą: pobliski punkt sprzedaż alkoholu przestał działać.

Dotykanie teatru

Dotykanie teatru Wrocławski Teatr Lalek z myślą o najmłodszych widzach przygotował spektakl, który przybliża im naturę. Wspomaga też ich rozwój.

Głos w dyskusji

Głos w dyskusji Mieszkańcy Popowic biorą udział w dyskusji o działalności organów samorządowych. Oto głos jednego z nich.

Klasyka, eksperyment i cyrk

Klasyka, eksperyment i cyrk Najbliższe propozycje Teatru Polskiego łączą w sobie zarówno repertuar klasyczny, jak i poszukiwania teatralnych środków wyrazu. Uwzględniają też młoda widownię.

Życzenia Wiekanocne 2018

Życzenia Wszystkim naszym czytelnikom, sympatykom i przyjaciołom, pełnych ciepła i radości Świąt Wielkanocnych, a także spotkań w rodzinnym gronie życzy redakcja portalu popowicwroclaw.pl

Dialog z mieszkańcami dot. unijnego projektu

Dialog z mieszkańcami dot. unijnego projektu Przedstawiciele organu samorządowego SM Popowice spotkali się z liderami unijnego projektu.

Pomagać i grać

Pomagać i grać Przybywa przedsięwzięć dla mieszkańców Popowic, proponowanych przez inicjatywę Moje Popo. Tym razem była to PopoPomoc i druga już edycja Popoplanszówek.

Dzień otwarty w szkole

Dzień otwarty w szkole Bliższemu poznaniu Szkoły Podstawowej nr 5 na Popowicach będzie służył dzień otwarty, zorganizowany tam 24 marca 2018 w godzinach 10.00 – 13.00.

Żywe laboratorium

Żywe laboratorium W grudniu 2017 roku rozpoczęła się na Popowicach realizacja unijnego projektu „Współtworzenie usług publicznych w Europie” w ramach Programu Horyzont 2020.

Porządkować zieleń

Porządkować zieleń Na terenach zielonych, należących do SM Popowice przeprowadzono zaplanowane cięcia pielęgnacyjne i wycinkę drzew.

Działać skutecznie

Działać skutecznie Częściowym sukcesem zakończyły się działania Mojego Popo i Popowice Online mające na celu zabezpieczenie zieleni Parku Zachodniego wokół Hali Orbita.

Co robi Rada?

Co robi Rada? Jeden z organów samorządowych SM Popowice, na spotkaniu z mieszkańcami przedstawił swoje dotychczasowe i najbliższe działania.

Niedobry serca stan

Niedobry serca stan Czy można zobaczyć legendę na scenie? Można, ale trzeba w tym celu odwiedzić wrocławski Teatr Kameralny.

Gry, czytanie i warsztaty

Gry, czytanie i warsztaty Kontynuowane są działania inicjatywy sąsiedzkiej Moje Popo na Popowicach. Działania te dedykowane są zarówno młodym, jak i dorosłym mieszkańcom tego osiedla.

Będzie linia czy nie?

Będzie linia czy nie? Ważą się losy inwestycji związanej z Popowicami, czyli budową linii tramwajowej.

Niespodzianka czyli sukces

Niespodzianka czyli sukces Nawet zdecydowani adwersarze Teatru Polskiego muszą przyznać po obejrzeniu „Francuskiej niespodzianki”, że jest to sukces teatru i zespołu.

Bez retuszu

Bez retuszu W czasach masowej kultury, uniformizacji i globalizacji, wciąż - jak się okazuje - szukamy naszej tożsamości. Pokazuje to w sposób dosłowny najnowsza premiera Teatru Współczesnego.

Wybierz się na zabawę!

Wybierz się na zabawę! Moc atrakcji szykują organizatorzy zabawy karnawałowej dla dzieci na Popowicach.

Bezpiecznie w Internecie

Bezpiecznie w Internecie Ciekawe i pożyteczne zajęcia komputerowe, organizowane są także dla seniorów z Popowic.

Projekt dla mieszkańców

Projekt dla mieszkańców Projekt złożony do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2018 przez mieszkańców Popowic, skupionych w grupie #mojepopo, nosi nazwę „Zielone płuca Popowic”.

Prąd z dachu?

Prąd z dachu?Jedna z  większych wrocławskich spółdzielni mieszkaniowych zainstalowała na dachach  swoich budynków ogniwa fotowoltaiczne. Mieszkańcy Popowic są zainteresowani tym   sposobem pozyskiwania energii elektrycznej.

Kto tam kopał i wycina?

Kto tam kopał i wycina? Na Popowicach prowadzone były prace porządkujące. Równany był teren tuż przy dawnej przepompowni oraz wycinane były drzewa.

Działki (już ) nie ma!

Działki (już ) nie ma! Działka, będąca we władaniu SM Popowice, jest właśnie sprzedawana. Stało się tak ponieważ próby wydzierżawienia jej napotykały na sprzeciw organów samorządowych w ich poprzedniej kadencji.

Pomóc w potrzebie

Pomóc w potrzebie Mieszkańcy Popowic hojnie wspomagają osoby poszkodowane w tragicznym pożarze, jaki wybuchł w ubiegłym tygodniu przy ul. Bobrzej 40. Inicjatywy mieszkańców - Lepsza Wejherowska, Popowice Online i Moje Popo prowadzą zbiórkę pieniędzy.

Targowisko będzie żyło

Targowisko będzie żyło Targowisko „Niedźwiedzia” u zbiegu ulic Legnickiej i Niedźwiedziej będzie dalej funkcjonowało. Oto najświeższe informacje na ten temat.

Duszpasterska wizyta

Duszpasterska wizyta Na Popowicach trwają duszpasterskie wizyty, potocznie nazywane kolędą. Ojcowie ze zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej, odwiedzają mieszkańców.

Tragiczny pożar

Z ostatniej chwili: Tragiczny pożar W nocy z wtorku na środę na ósmym piętrze budynku na Popowicach wybuchł pożar. Niestety, jest też jedna ofiara śmiertelna.

Będą docieplenia?

Będą docieplenia? Co dalej z dociepleniami ścian podłużnych w SM Popowice? To pytanie zadają sobie mieszkańcy, tym bardziej, ze minęło już sporo czasu od ocieplenia ścian szczytowych.

Bądź bliżej nas na facebooku
Komentuj na naszym profilu na Twitterze
Kliknij "+" dla naszego serwisu